Društvo LJUDMILA
Rozmanova ulica 12
1000 Ljubljana
Slovenia
Prostori: osmo/za

Uvod v PD - Pure Data


Uvod v PD (Pure Data) (Delavnica je trenutno zapolnjena - zbiramo prijave na rezervno listo!)

Trajanje (16 ur - 4 srečanja po 4 ure): 5., 12., 19., 26. maj. Pričetek vedno ob 17. uri.

Mentor: Vasja Progar (IRZU v koprodukciji z Ljudmilo)

Potek po sklopih

Delavnica je namenjena tako začetnikom kot poznavalcem. Obravnavala bo uporabo odprto-kodnega programskega orodja PD-Pure Data, ki je namenjeno produkciji (obdelavi in sintezi) zvoka, slike in drugih podatkov v realnem času. Delavnica bo potekala v prostorih Ljudmile, Rimska 8, Ljubljana.

5. maj - 17.00

Odprto-kodno orodje za audio/video procesiranje v realnem času - Pure Data (PD): predstavitev programskega okolja, primeri projektov. Glasbeni parametri I: predstavitev in razlaga osnovnih prvin zvoka (tonska višina, trajanje, dinamika), spoznavanje in raziskovanje le-teh preko PD.

12. maj – 17.00

Računalniška glasba I: kratek uvod in predstavitev, kontrolni vs. avdio tok, osnovne tehnike, primeri projektov. Glasbeni parametri II: zvočni spekter, teksture, šum; spoznavanje preko PD.

19. maj – 17.00

Računalniška glasba II: predstavitev možnosti nadzora parametrov, interakcija, načrtovanje glasbenih tekstur; kompleksnejše tehnike. Glasbeni parametri III: zvočne ovojnice, modulacija (frekvenčna, amplitudna), procesiranje (efekti); spoznavanje preko PD.

26. maj – 17.00

PD-Gem: vključevanje in procesiranje videa/slike, interakcija z glasbo in drugimi zunanjimi signali. Glasbeni parametri IV: širši aspekt - kompozicijske tehnike, evolucija materiala, integracija z drugimi mediji, spletna interakcija.

Mentor delavnice: Vasja Progar

Vasja Progar (1986). Je komponist in eksperimentalni glasbenik / zvočni umetnik. Sprva samouk na električni kitari (rock, jazz); 3 leta obiskoval privatno glasbeno šolo. V tem času tudi član dveh glasbenih skupin. Nadaljeval s samostojnim študijem glasbene teorije ob analiziranju del klasike. Leta 2007 sprejet na redni študij kompozicije in glasbene teorije na Akademiji za glasbo v Ljubljani pod mentorstvom prof. Uroša Rojka. Trenutno področje interesa je v komuniciranju informacij, ki se jih ne da enostavno posredovati z logičnim jezikom, kot tudi ne samo preko jezika umetnosti; zato se njegovi performansi manifestirajo v različnih oblikah, po potrebi podprtih z izvirnimi tehnološkimi rešitvami, saj ‘za izraz vsebine uporabi sredstva, ki jih narekuje samo sporočilo dela’.

Prijava na delavnico in kotizacija

Kotizacija za 16 urno delavnico Uvod v PD - Pure Data: 40 eur za posameznike 80 za predstavnike nevladnih organizacij in 150 za komercialni sektor.

Če imate svoj prenosnik, svetujemo da se z njim udeležite delavnice. Število mest na delavnici je omejeno, tako vas prosimo, da se prijavite z e-pošto na delavnica@ljudmila.org do zapolnitve mest.


Najavljamo serijo predavanj in delavnic v sklopu "Teorije in Prakse Sodobne Glasbe"

Organizira IRZU v koprodukciji z društvom ŠKUC in LJUDMILO

Osnovna ideja projekta „Teorije in Prakse Sodobne Glasbe“ je združitev in vzpostavitev dialoga med posameznimi vejami sodobnih zvočnih praks, kot tudi izboljšanje informiranosti ter aktivni prispevek k zvišanju ravni izobrazbe posameznikov s področja sodobne glasbe. V slovenskem prostoru zaznavamo primanjkljaj na področju javnega izobraževalnega sistema na kar se skušamo odzvati s projektom „Teorije in Prakse Sodobne Glasbe“. Namen praktičnega dela projekta oz. delavnic je uvajanje v osnovne tehnike in programska orodja za produkcijo elektro-akustične glasbe. Poudarek je na predstavitvi vsebin in konceptov, ki na akademskih raziskovalnih inštitutih iz tujine sodijo med ustaljene prakse, kot tudi na predstavitvi najsodobnejših mednarodnih trendov v kompozicijski tehniki. Cilj delavnic in predavanj je predstavitev mednarodnih smernic v produkciji elektro-akustične glasbe ter podajanje vpogleda v nekatere aktualne umetniške koncepte sodobnih zvočnih praks. Predavatelji - priznani skladatelji iz Avstrije in Nemčije - bodo predstavili svoje aktualne skladbe, podali poglede na razvoj kompozicijskih pristopov skozi 20. in 21. stoletje, ter umestili svoja dela v širši kontekst sodobnih zvočnih umetnosti.


TERMINI:

12. April - Elisabeth Harnik (A) - predavanje

19. April - Christoph Herndler (A) - predavanje

5. Maj - Vasja Progar (SLO) - delavnica

12. Maj - Vasja Progar (SLO) - delavnica

17. Maj - Peter Ablinger (D) - predavanje

19. Maj - Vasja Progar (SLO) - delavnica

26. Maj - Vasja Progar (SLO) - delavnica

13. Junij - Gerriet Sharma (D) - predavanje

17 Junij - Alberto de Campo (D) - predavanje


Vsa predavanja so brezplacna.

Vec informacij o dogodkih in posameznih predavateljih najdete na:

IRZU_Teorije in Prakse Sodobne Glasbe

in na: IRZU

--


IRZU - Institute for Sonic Arts Research

Vodnikova 28, 1000 Ljubljana

miha.ciglar@irzu.org

tel: +386 40 512           

web: IRZU

IRZU Logo Colour-web.jpg

Program IRZU in Ljudmile podpirata Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in MOL - Oddelek za kulturo.