svetlobno-zvočna instalacija
O projektu
Mioni so visokoenergijski osnovni delci, ki nastajajo v zgornjih plasteh ozračja ob naletu kozmičnih žarkov iz vesoljskega prostora. Vsak trenutek prehajajo skozi naša telesa, velike naravne mase in človeško infrastrukturo, razpadejo pa večinoma šele v globini Zemlje.
Te nam nezaznavne delce obravnava in materializira svetlobno-zvočna postavitev Kozmični dež umetnika Tilna Sepiča. Postavitev sestavlja sedem detektorsko-signalnih enot, ki jih po galerijskem prostoru razprostira in obenem napaja elektrificirana jeklena mreža.
Vsak posamezni element vsebuje scintilatorski detektor, narejen po načrtih prosto dostopnega in odprtokodnega mionskega detektorja Cosmic Watch. Ob prehodu miona skozi scintilator nastane šibek svetlobni pulz, ki ga silicijeva fotopomnoževalka ojača in pretvori v električni signal. Vgrajeni mikrokontroler zazna signal, kar sproži močen blisk svetlobe in udarec elektromagnetnega aktuatorja ob mrežo, ki proizvede zvok udarca po struni.
Izrazito materialna reprezentacija kozmičnih delcev v obliki svetlobnih in zvočnih dražljajev gledalcu omogoča čutno izkušnjo fizikalnih in kozmičnih dogodkov, ki so vsepovsod okoli nas, a so našim čutilom nedostopni. Delo s funkcionalistično in inženirsko natančno umetniško gesto v prostoru zgolj razpenja detektorsko in signalno mrežo, ki izpostavi maso neprenehnih naletov in trkov mionov, ki so pravzaprav že prisotni v vsakem galerijskem prostoru kot neka nevidna kozmična stalnica »od sveta ločenih« belih in črnih kock.
O umetniku
Tilen Sepič (1984) je multidisciplinarni umetnik in oblikovalec, ki deluje na področju novih medijev, umetnosti svetlobe, oblikovanja svetlobnih objektov ter projektiranja svetlobnih avdiovizualnih instalacij. Pri svojem delu podpira odprtokodno ter DIY-kulturo. S svetlobno-zvočnimi kinetičnimi instalacijami in produkti na osnovi svetlobe redno sodeluje tudi v okviru svetlobnih festivalov in razstav doma in v tujini: Vinterljus Festival of Lights (Linkoping, SE, 2019), IZIS (Portorož, 2019), Ventura Future (Italija, 2019), Responsive 2019 (Kanada, 2019), Interference Tunis Light Art Project (Tunis, 2018), Design without borders (Budimpešta, 2018), Center za kreativnost (Maribor, 2018), Collumina Light Art Project in EVI Lichtungen Light Festival (Köln in Hildesheim, Nemčija, 2018), Visualia (Pulj, HR, 2017), Bella Skyway (Poljska, 2015, 2016), festival Lumina (Portugalska, 2013, 2015, 2016), Svetlobna gverila (2013, 2014, 2019).
Galerija
Pretekle predstavitve
> konSekvence ≡ Fragmenti možnega ekosistema | 3. 3.─2. 4. 2023 | Cukrarna, Ljubljana
> LAACT XXIII (Light as a Creative Tool) | 10.─11. 3. 2023 | Four Domes Pavillion (National Museum in Wroclaw), Wroclaw, Poljska
> samostojna razstava | 22. 7.─30. 9. 2022 | Galerija Meduza, Koper (koprodukcija: Kulturno izobraževalno društvo PiNA)
> samostojna razstava | september–november 2021 | xcenter, Nova Gorica
> Svetlobna gverila 21: Resničnost | 24. 5.–19. 6. 2021 | Mala galerija BS (koprodukcija: Forum Ljubljana (Svetlobna gverila))
> Tilen Sepič: Kozmični dež | samostojna razstava | 19. 12. 2020 – 8. 1. 2021 | osmo/za (koprodukcija: Zavod Projekt Atol)
> A dela? | mednarodni festival | 24.–28. 8. 2020 | Ljubljana | predstavitev projekta v razvoju
> konS modul @ MFRU | mednarodni festival | 24. 11. 2020 | pogovor in predstavitev
Medijski odzivi
> 23. 11. 2023, K. L., N1 Slovenija
> 29. 7. 2022, Lea Širok, Radio Koper
> 12. 1. 2021, Sodobna umetnost, TILEN SEPIČ: KOZMIČNI DEŽ / COSMIC RAIN, YouTube
> 21. 12. 2020, N.Š., Kozmični dež: svetlobno-zvočna postavitev, ki obravnava nam nezaznavne delce, RTV MMC
> 28. 11. 2020, Dragan Živadinov, Popolnost vesolja: Kozmični dež je misleča umetnina Tilna Sepiča, Portal Plus
> 27. 8. 2020, Jakob Mraz, Torek na festivalu A dela? , Radio Študent
> 12. 8. 2020, Dare Pejić, Tilen Sepič and Luka Frelih at PIFcamp 2020: “Less googling and more talking”, Makery
Kolofon
Umetnik: Tilen Sepič
Izdelava vezij in programiranje: Luka Frelih, Staš Vrenko, Brane Ždralo
Umetniško vodenje in besedilo: Maja Burja
Tehnična pomoč: Luka Bernetič, Valter Udovičić
Zahvala: Institut “Jožef Stefan” (prof. dr. Peter Križan, dr. Andrej Gorišek), Dadamachines (Johannes Lohbihler), Miro Križman, Rok Hlavaty, Andrej Krpič
____________________________________________________________________________________________________
Produkcija: Društvo Ljudmila, laboratorij za znanost in umetnost
Koprodukcija: Forum Ljubljana (Svetlobna gverila)
Razvoj projekta v okviru konS – Platforma za sodobno raziskovalno umetnost
Projekt konS vzpostavlja mrežo vozlišč in laboratorijev po vsej Sloveniji, ki se medsebojno dopolnjujejo v ekosistem dejavnosti za kritičen razvoj prihodnosti.
Projekt konS – Platforma za sodobno raziskovalno umetnost se je na podlagi javnega razpisa uvrstil v izbor za izvedbo operacij v okviru mreže »Mreža centrov raziskovalnih umetnosti in kulture«. Operacijo sofinancirata Republika Slovenija in Evropski sklad za regionalni razvoj EU.
____________________________________________________________________________________________________
Produkcija postavitve v osmo/zi: Društvo Ljudmila, laboratorij za znanost in umetnost in Zavod Projekt Atol
S podporo Oddelka za kulturo Mestne občine Ljubljana, Ministrstva za kulturo RS in Ministrstva za javno upravo RS. Projekt je del mreže EASTN-DC, ki jo Evropska unija financira v okviru programa Ustvarjalna Evropa.