Datum: 1. oktober od 10. do 15. ure
Mentor: Nicolas Collins
Lokacija: Ljudmila, Rimska 8, 1000 Ljubljana
O delavnici: Delavnica bo vodila udeležence skozi vrsto projektov z elektronskimi vezji, ki proizvajajo zvok. Tehnično predznanje ni potrebno. V okviru delavnice bodo udeleženci spoznali nekaj osnovnih tehnik generiranja zvoka s pomočjo analognih elektronskih vezij skozi:
- Nekonvencionalne mikrofone (kontaktni mikrofoni, kitarski elektromagneti, uporaba zvočnikov in slušalk kot mikrofonov, kasetofonske glave, binauralni mikrofoni, itd.)
- »Viktorijanski sintetizator« (izdelava oscilatorja iz zvočnika in baterije)
- »Polaganje prstov« na vezje radijskega sprejemnika
Udeleženci naj prinesejo s seboj:
- prenosni radio ali kasetar na baterije, z delujočimi baterijami. Naj bo dovolj poceni, da vas njegovo uničenje ne bo pretirano potrlo. AM frekvence so pomembnejše od FM, a ne škodi, če radio ujame oboje. Naprava naj ima analogni sistem nastavitev – in ne vnaprejšnjih digitalnih. Večje naprave so ustrenznejše od manjših, starejše vedno zvenijo bolje od novejših. Naj ima vgrajen zvočnik, le vhod za slušalke je premalo. Najpomembneje je: DA JE NA BATERIJE! Pozor: radio-alarm na baterije, ki mora biti za delovanje radia priključen na elektriko, ni primeren.
- en ali več zvočnikov, katerekoli velikosti (le školjka, brez ogrodja/škatle)
- 3 baterije, 9V
- majhen kos zarjavele ali grobe odpadne kovine.
- spajkalno žico (fino in lahko).
- klešče ščipalke, nož, ipd.
- zaželjeno: pogrešljivi kasetar (walkman, 'boombox', ipd.)
Nicolas Collins bo med udeleženci delavnice iskal tudi prostovoljce za svoj performans Salvage, ki bo v okviru festivala potekal dan kasneje (2. oktobra) v Slovenski Kinoteki po 20 uri.
O mentorju: Nicolas Collins se je rodil v New Yorku, kjer je tudi odraščal. Na Wesleyan University je študiral kompozicijo pod mentorstvom Alvina Lucierja. Več let sodeluje z Davidom Tudorjem ter mnogimi glasbeniki po vsem svetu. Večino 90-ih let preživi v Evropi, kjer deluje kot umetniški direktor Studija za Elektro-Instrumentalno Glasbo (STEIM), v Amsterdamu. V istem času deluje tudi v okviru projekta DAAD, kot rezidenčni skladatelj v Berlinu. Od leta 1999 je profesor na oddelku za zvočne umetnosti na School of the Art Institute of Chicago. Je glavni urednik revije Leonardo Music Journal. Njegova knjiga Handmade Electronic Music – The Art of Hardware Hacking (Routledge) je imela velik vpliv na nastajajočo elektronsko glasbo po celem svetu.
- Delavnica je bila del festivala EarZoom - Festival zvočnih umetnosti v organizaciji Inštituta IRZU.