Chris Sugrue: Predstavitev umetnice
Četrtek, 26. maj, 18.00, 2011 v Mestni galeriji Ljubljana
Chris Sugrue je umetnica in programerka razvijalka interaktivnih instalacij, avdiovizualnih performansov in eksperimentalnih vmesnikov. V svojih delih se na igriv in čaroben način poigrava s tehnologijo v raziskovanju odnosa med realnim in virtualnim in raziskuje področja umetnega življenja, vizualnega sledenja in elektromagnetizma. Chris deluje kot samostojna umetnica in kot članica kolaborativnih projektov ter aktivna poučuje o vizualnem in ustvarjalnem programiranju.
Chris bo predstavila svoja obstoječa novomedijska dela ter orisala svoje doživljanje ustvarjalnega procesa kot programerka (v c++!) in vizualna umetnica.
Chris Sugrue je magistrirala na Fine Arts in Design and Technology na Parsons School of Design. Doslej je v mednarodnem prostoru razstavljala na festivalih in galerijah, kot so Ars Electronica, Sónar Festival, Pixel Gallery, Medialab-Prado, Matadero Madrid in La Noche En Blanco Madrid. Njena interaktivna instalacija Delicate Boundaries je prejela častno omembo na Vida Art and Artificial Life Awards in prvo nagrado na festivalu Share. V letu 2009 je sodelovala pri razvoju EyeWriterja, nizkocenovnega očesno krmiljenega risalnega orodja za bolnike z aminotrofično lateralno sklerozo.
Eyewriter je prejel nagrado za dizajn** leta v interaktivni kategoriji, nagrado Future Everything ter Zlato Nico na Ars Electronici. Chris je bila kreativna inženirka na Futurelabu na Ars Electronici, v okviru katerega je vodila razvoj stereoskopskega interaktivnega plesnega performansa z umetnikom in koreografom Klausom Obermaierjem. Kot raziskovalka je prejela štipendijo za enoletno raziskavo v Eyebeam Art and Tehnology Center v New Yorku in več rezidenčnih bivanj v Hangarju v Barceloni, La Casa Da Velázquez v Madridu in v Harvestworks v New Yorku. Predavala je na oddelku za dizajn in tehnologijo na Parsons School of Design, na programu kulturni vmesniki na KunstUniverzität v Linzu v Avstriji, vodila pa je tudi številne delavnice s področja vizualnega in ustvarjalnega programiranja.
Program Ljudmila pri KUD France Prešeren Trnovo in društvo Ljudmila, laboratorij za znanost in umetnost podpirata Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Republike Slovenije in MOL – Oddelek za kulturo.