Armin Medosch: NOVE TEDENCE (1961-1973) – PROGRAMIRANA UMETNOST KOT GENERATOR PRIHODNOSTI
Datum: Sobota, 7. december 2013, ob 19.30 uri
V svojem predavanju bo Armin Medosch govoril o znamenitih Novih tendencah, ki jih bo predstavil kot pomembne predhodnice družbeno angažirane medijske umetnosti. Mednarodno umetniško gibanje se je oblikovalo s serijo razstav in sorodnih dogodkov, ki so se začeli leta 1961 v Zagrebu. Predavanje bo pokazalo zakaj so Nove tendence lahko nastale le v razmerah, ki so za razvoj sodobne umetnosti vladale v SFRJ. Nove tendence so vzniknile sredi vrhunca ekonomskega razcveta, ki je sledil II. svetovni vojni in so bile še vedno del modernistične paradigme, a hkrati so to s svojimi praksami že presegale. Nove tendence so bile zrcalo, ki je s pomočjo sledečih inovacij omogočalo prve korake paradigmatskega prestopa iz industrijske družbe v informacijsko družbo:
- Nove tendence so omogočile edinstven pristop k umetnosti kot kontinuiranemu procesu vizualnega raziskovanja;
- Ustvarile so relacijske in participatorne estetike, ki so težile k premagovanju odtujenosti;
- Ker so inspiracijo črpale z nekaterih najbolj radikalnih idej Bauhausa, prenešene predvsem skozi delo Ulmske šole oblikovanja, so Nove tendence prispevale k temeljem t.i. programirane (računalniške) umetnosti in ustvarile porajajočo se informacijsko estetiko.
Armin Medosch je umetnik, kustos in avtor s področja medijske umetnosti in mrežne kulture, dejaven že vse od srede 1980. Bil je urednik nagrajene mednarodne spletne revije Telepolis, delal je kot organizator v kulturi in je dodobra vpet v svet sodobne umetnosti. Sodeloval je pri velikih razstavah kot je Telepolis 1995 in skupinskih kuratorskih projektih kot so Kingdom of Piracy (2001-2006 skupaj z Shu Lea Cheang in Yukiko Shikata) ter velikih mednarodnih razstavah kot je Waves (Riga, 2006; Dortmund, 2008). Doktoriral je na Goldsmiths (Londonska univerza) in je avtor več knjig in člankov v angleščini in nemščini. Je redni sodelavec oddelka za znanost, kulturo in izobraževanje na radiu ORF Ö1.
Dogodek je v so-organizaciji Zavoda Projekt Atol.