PREGNANCI
PROJEKT PREGNANCI poteka v KUDu France Prešeren že od spomladi leta 1992, ko se je v Slovenijo zateklo veliko število iz Bosne in Hercegovine pregnanih ljudi. Projekt smo zasnovali kot enega redkih možnih odzivov na našo nemoè vplivanja na vojno v BiH.
Da bi prebili ograje kulturnega in socialnega geta ter ograje begunskih taborišè, smo zaèeli z delom na kulturno-umetniškem podroèju, kjer smo akterji projekta tudi sicer delovali. Ocenili smo, da je mogoèe mizerno življenje v pregnanstvu izboljšati in olajšati, èe humanitarna pomoè sega tudi na kulturno in duhovno podroèje. Z dejavnostmi projekta želimo odpreti dostop do kulturnih dobrin in do kulturno-umetniškega izražanja tistim, ki so izrinjeni na sam rob naše družbe.
Projekt je namenjen predvsem mladim in otrokom. Pregnanci obiskujejo prireditve v KUDu, skupaj z njimi pripravljamo koncerte, razstave, pesniške veèere, predstave in okrogle mize. Begunske centre in njihove prebivalce obiskujejo domaèe in tuje glasbene, gledališke, lutkovne in plesne skupine. Prireditve obiskujejo tudi domorodci. V begunskih centrih in KUDu potekajo ustvarjalne delavnice katerih èlani nastopajo pred svojimi vrstniki in širšo slovensko, veèkrat tudi mednarodno javnostjo.
Tako pregnancem posredujemo našo kulturo, po drugi strani pa skupaj z njimi ohranjamo njihovo kulturno dedišèino in z njo seznanjamo širšo slovensko in tudi evropsko javnost. To je tudi naèin, ki nam dopušèa nenasilen vstop v ponižanja polno življenjsko okolje pregnancev in ne nazadnje naèin, s katerim omogoèamo medsebojni vpliv razliènih socialnih okolij in kulture.
Vsako leto v okviru projekta organiziramo okrog 100 prireditev in ustvarjalnih delavnic. Veèina jih je namenjena pregnancem, približno tretjina pa širši javnosti. Slednje so rezultat našega skupnega dela s pregnanci.
Najveè simpatij publike sta požela Orffova orkestra Putujuèi zemljotres iz škofjeloškega centra in Mašta može svašta iz Tolmina (mentor Etbin Stefanèiè). "Mašta" je junija 1995 gostovala v parlamentu Sveta Evrope, kjer je koncertirala na zakljuèni prireditvi mednarodne kampanje Vsi drugaèni, vsi enakopravni. Z Mašto so na koncertu zaigrali: violinist Lord Yehudi Menuhin, tedanji predsednik parlamenta SE Miguel Angel Martinez, sekretar SE - Daniel Traschy, ...
V Salzburgu, Edinburghu in Londonu smo postavili niz slikarskih in fotografskih razstav (slikar Mehmed Mahiæ, otroške risbe, Fotografi Jana Schneider, Jože Suhadolnik, Žiga Koritnik).
Velik odziv obèinstva je na gostovanjih po Sloveniji in v tujini imela gledališka skupina "Nepopravljivi optimisti" (mentorica Draga Potoènjak) s predstavama Kuèa bez krova in Doði makar sebi ako nemaš kome drugom.
Leta 1995 smo zaèeli sodelovati z DERTUMom, glasbeno skupino pregnank in pregnancev - študentk/ov in srednješolcev, ki svojo glasbo èrpa iz bogate zakladnice bosanske in makedonske glasbene tradicije. Zaradi svojevrstnega pristopa k tovrstni glasbi si je Dertum pri nas pridobil številno poslušalstvo. Pomagali smo jim pri izidu prvega plošèka (drugega so izdali sami) in organizaciji koncertov po Sloveniji in tujini.
Izdali smo knjigo risb in poezije pregnanke Vahide Kljuca Miris Jabuke, serijo protivojnih razglednic znanih slovenskih fotografov ter karikatur Franca Jurija. Rezultate dela v fotografski delavnici (mentorica Vesna Èrnivec) smo obelodanili s serijo razglednic Pleènikova Ljubljana. Razglednice služijo tudi kot skromen prispevek pregnancev k promociji Slovenije.
Projekt Pregnanci je leta 1994 predstavljal Slovenijo na Finskem - na TV promociji mednarodne akcije proti rasizmu, ksenofobiji,... in za svoje delo prejel drugo nagrado Sveta Evrope, istega leta še humanitarno priznanje revije Naša žena. Leta ‘95 je Draga Potoènjak, mentorica naše gledališke skupine "Nepopravljivi optimisti", prejela za svoje kulturno-umetniško delo v projektu Pregnanci "Županèièevo nagrado" mesta Ljubljane.
Karmen Furlan