Go to an English entry page by clicking this line!
REALISE Forum je eden izmed projektov usmerjenih k razvoju
obnovljivih virov energije v Evropski Uniji. Projekt vodi Raziskovalna skupina za okoljske politike (Forschungsstelle für Umweltpolitik (FFU)[1]) Svobodne univerze Berlin (Freie Universität Berlin[2]), poteka pa v letih 2005 in 2006.
Slovnski izvajalec projekta je Slovenski E-forum.
Zakaj Wiki? glej [3].
Izvleček iz opisa projekta [4]
Ključni izziv odločevalcem v energetski politiki je, kako zagotoviti zanesljivo in cenovno dostopno energijo s tem, da se oživi gospodarsko področje na tržnih načelih, in da se hkrati izpolnijo družbeni cilji na trajnostnih osnovah. Na področju obnovljivih virov energije (OVE) ostaja ključno vprašanje ali mora EU, da bi izpolnila ta pričakovanja, odstopiti od pristopa, ki poudarja posamezne tehnologije, (sistem zagotovljenih cen) k bolj tržnem pristopu – trgovanju z »zelenimi« certifikati (TZC). .. V tem okviru projekt REALISE FORUM skuša vzpostaviti osnovo za skladnost državnih politik do OVE-E (proizvodnja električne energije iz OVE) s perspektivo možne harmonizacije finančnih mehanizmov in sistemov podpore. K temu projekt pristopa z raziskavo izkušenj pridobljenih z zagotovljenimi cenami (ZC) in trgovanjem z zelenimi certifikati (TZC) v državah, ki so znatno napredovale pri liberalizaciji trga z električno energijo. Na temelju nacionalnih in skupnih dejavnosti cilja projekt REALISE–Forum k:
- spoznavanju obstoječih ovir za morebitni harmoniziran sistem spodbujanja OVE-E v EU;
- prične organizirano in uravnoteženo razpravo z različnimi deležniki o posameznih podpornih strategijah, ki so skladne s tržnimi merili, načeli trajnosti in družbene sprejemljivosti;
- vzpostavi prostor za uravnoteženo razpravo o elementih posameznih podpornih strategij in izmenjavo informacij ter izkušenj;
- zasnovati sklepe za oblikovanje prihodnjih politik na podoročju;
Projekt vodi skupna stična skupina v Berlinu in pet nacionalnih pisarn (omizij) v Italiji, na Nizozemskem, v Nemčiji, na Norveškem in v Sloveniji. Te pisarne so odgovorne za spodbujanje razprave med ključnimi nacionalnimi akterji o delujočem podpornem sistemu za OVE in da ocenijo stroške in koristi sistema TZC v primerjavi z drugimi podpornimi ukrepi…