Društvo LJUDMILA
Rozmanova ulica 12
1000 Ljubljana
Slovenia
Prostori: osmo/za

Izhodišča za javno obravnavo TEŠ 6, SE-F februar 2010

Izhodišča za javno obravnavo TEŠ 6 je dokument SE-F, Slovenskega društva za energetsko ekonomiko, sprejet 28. januarja 2010, objavljenega februarja 2010. Datoteka je dosegljiva na Izhodišča SE-F za javno obravnavo projekta TEŠ 6; (datoteka izhodisca-tes6.pdf ). Celotno besedilo je tudi na [strani].

Na izhodiščno stran tu: Razprava SE-F o TEŠ in NEP

V Izhodiščih SE-F iz februarja 2010 je izpostavljeno:

  1. SE-F podpira zahteve, da se projekt TEŠ 6 javno in strokovno preveri
  2. Izvedba projekta TEŠ 6 bo imela posledice na več področjih: energetskem, okoljskem, socialnem in razvojnem.
  3. V javnost so prišle informacijo o tem, da bo HSE do 2015 potrebno dokapitalizirati z vložkom vsaj 400 milijonov €. Ali Vlada RS ima scenarij dokapitalizacijE HSE? Zakaj je odstopila od koncepta v programu razvojnih projektov iz leta 2007?
  4. Ker ni niti HSE niti Vlada nista predložila nobenega alternativnega scenarija projektu TEŠ 6 in ga ovrednotila .... ne moremo vedeti ali gre za narodno-gospodarsko optimalen projekt.
  5. Projekt TEŠ 6 ni bil umeščen niti v Koalicijskem sporazumu o sodelovanju v Vladi RS za mandat 2008 – 2012 z dne 6. novembra 2008, niti ni bil umeščen v Resolucijo o Nacionalnem energetskem programu (2004), ... V Resolucijo o nacionalnih razvojnih projektih (2007) je bil umeščen pod predpostavko financiranja iz zasebnih sredstev in na osnovi ocene investicije v znesku okoli 600 milijonov €, sedaj pa naj bi se financiral izključno z državnimi sredstvi in posojili in sicer v skupno okoli dvakrat višjem znesku.
  6. Vlada in razvijalec projekta TEŠ 6 (podjetje Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ) in Holding slovenskih elektrarn (HSE)) naj podajo popolnega pregleda stanja projekta in potek odločanja. Zlasti je treba pojasniti: (1) odločitve vlade o projektu, (2) spremembo predpostavke iz Resolucije vlade o razvojnih projektih 2007 – 2017, da je TEŠ 6 projekt, ki se izvaja z vlaganjem zasebnega kapitala, (3) priprave na projekt v TEŠ in HSE, zlasti tudi odločitve o velikosti bloka, (4) potek in okoliščine izbire dobavitelja opreme (Alstom, praktično brez razpisa), in ključna določila pogodbe o dobavi opreme (cena, udeležba domačih podjetij), (5) posledice sprememb v izvajanju projekta,
  7. Vlada naj v mesecu dni razišče potek odločanja o investiciji v TEŠ 6, ugotovi odgovornost za potek dosedanjih postopkov in predloži postopek nadaljnjega odločanja in izvedbi investicije. Pri tem naj ugotovi postopke za prekinitev doslej sklenjenih pogodb s čim nižjimi stroški.
  8. Vladi RS predlagamo, da v mesecu dni ... predstavi variante strategije za oskrbo z električno energijo, ki bodo upoštevala scenarije brez TEŠ 6 in scenarij z manjšo enoto (300 – 400 MW).
  9. Vladi RS predlagamo, da naj v prav tako v mesecu dni pripravi in izvede razpis za organizacijo široke javne razprave o TEŠ 6 in za njeno izvedbo zagotovi zadostna sredstva.
  10. Javna razprava o TEŠ 6 naj se izvede pred javno obravnavo prenovljenega Nacionalnega energetskega programa, sicer tvegamo, da bo celotna javna obravnava NEP v senci razpravljanja in odločanja o TEŠ 6.
  11. V kolikor Vlada RS ne bo preverila sedanje odločitve o TEŠ 6 in izpeljala javne razprave, ... bo SE-F podprl zahtevo po posvetovalnem referendumu.
  12. UO SE-F bo v zvezi z zgoraj navedenimi stališči in vprašanji odprl razpravo med člani društva ...

(Za Slovenski E-forum po sklepu Upravnega odbora: Tanja Pucelj Vidović, predsednica )