Društvo LJUDMILA
Rozmanova ulica 12
1000 Ljubljana
Slovenia
Prostori: osmo/za

Akcijski načrt EU za energetsko učinkovitost

To je ena izmed strani Slovenskega E-foruma (vir??)

Konec preteklega meseca, od 25. do 27. oktobra, je v latvijski prestolnici potekal tretji BISE Forum, katerega smo se v organizaciji REEP udeležili tudi novinarji JV Evrope. Stališče glede evropske energetske situacije je z udeleženci foruma delil tudi komisar za energijo Andris Pibalgs.

Komisar je uvodoma predstavil akcijski načrt o energetski učinkovitosti, s katerim naj bi do leta 2020 dosegli 20-odstotno znižanje porabe energije. S tem naj bi se neposredni stroški porabe energije do leta 2020 letno zmanjšali za več kot 100 milijard EUR, odpravilo pa naj bi se tudi okoli 780 milijonov ton CO2 letno.

Prednostni ukrepi akcijskega načrta so:

  1. Označevanje ter minimalni standardi energetske učinkovitosti za naprave in opremo;
  2. Zahteve glede učinkovitosti stavb in nizkoenergijske hiše;
  3. Povečanje učinkovitosti v proizvodnji in distribuciji električne energije;
  4. Povečanje učinkovitosti goriva pri avtomobilih;
  5. Primerno financiranje naložb za večjo energetsko učinkovitost za majhna in srednje velika podjetja ter podjetja, ki se ukvarjajo z energetskimi storitvami;
  6. Spodbujanje energetske učinkovitost v novih državah članicah;
  7. Usklajeno obdavčevanje;
  8. Ozaveščanje o energetski učinkovitosti;
  9. Energetska učinkovitost v strnjenih naseljih;
  10. Večja energetska učinkovitost po vsem svetu;
</p>

Označevanje ter minimalni standardi energetske učinkovitosti za naprave in opremo

Izboljšano in aktivno označevanje ter minimalni standardi energetske učinkovitosti za naprave in drugo opremo, ki je porabnik električne energije, bo uvedeno po letu 2007 na podlagi Direktive o označevanju in Direktive o okoljskem načrtovanju. Posebna pozornost bo posvečena zmanjševanju izgub, ki nastanejo, ko naprava v resnici ni ugasnjena, ampak je v stanju pripravljenosti. Komisija bo začela sprejemati take zahteve za 14 prednostnih skupin proizvodov in si prizadevala za to, da bodo vsi potrjeni do konca leta 2008. Komisija bo pregledala okvirno direktivo 92/75/EC o označevanju, da bi okrepila njeno učinkovitost. Obstoječi sistem razvrščanja oznak bo posodobljen.

Zahteve glede učinkovitosti stavb in nizkoenergijske hiše ("pasivne hiše")

Komisija bo predlagala bistveno razširitev obsega Direktive o energetski učinkovitosti stavb leta 2009, ko se bo začela v celoti izvajati. Predlagala bo tudi minimalne evropske zahteve glede učinkovitosti za nove in obnovljene stavbe. Za nove stavbe bo Komisija v sodelovanju z državami članicami in interesnimi skupinami do konca leta 2008 razvila tudi strategijo o nizkoenergijskih ali pasivnih hišah, s čimer naj bi do leta 2015 spodbudila bolj razširjeno uporabo teh hiš. Komisija bo dajala zgled tudi pri svojih stavbah.

Povečanje učinkovitosti v proizvodnji in distribuciji električne energije

Komisija bo do leta 2008 sprejela minimalne zavezujoče zahteve o 8862 učinkovitosti za nove zmogljivosti za proizvodnjo električne energije, ogrevanje in hlajenje, manjše od 20 MW. Če bo potrebno, bo o takih zahtevah razmislila tudi za večje proizvodne obrate. Skupaj s sektorjem energetske oskrbe bo razvila tudi smernice za dobre postopke delovanja obstoječih zmogljivosti, da bi povečala povprečno učinkovitost proizvodnje za vse elektrarne, in določila smernice za dobre regulativne postopke ter tako zmanjšala izgube pri prenosu in distribuciji. Predlog za novi regulativni okvir, ki bo spodbujal povezovanje decentralizirane proizvodnje, bo predstavljen leta 2007.

Povečanje učinkovitosti goriva pri avtomobilih

Komisija je odločena, da se loti področja energetske učinkovitosti in izpustov CO2 iz avtomobilov, zato bo, če bo to potrebno, leta 2007 predlagala zakonodajo, ki bo zagotovila, da bo do leta 2012 z obsežnim in doslednim pristopom dosežen cilj 120 g CO2/km. Vzporedno s tem bo Komisija predlagala okrepitev evropskih zahtev glede označevanja avtomobilov.

++ je na konferenci poudaril tudi, da je zelo pomemben element v prav vseh državah članicah javni promet. Evropa naj bi imela po komisarjevem mnenju dober potencial, da ga maksimalno izkoristi, za kar si bo prizadevala tudi Evropska komisija. Za izboljšanje javnega transporta naj bi imele nekatere nove države članice celo večje potenciale kakor stare, je dejal in dodal, da predstavlja transport velik izziv za vse države.

Primerno financiranje naložb za večjo energetsko učinkovitost za majhna in srednje velika podjetja ter podjetja, ki se ukvarjajo z energetskimi storitvami

Komisija bo leta 2007 in 2008 z vrsto specifičnih spodbud pozvala bančni sektor, naj ponudi programe financiranja, ki bodo namenjeni predvsem majhnim in srednje velikim podjetjem in podjetjem, ki se ukvarjajo z energetskimi storitvami, da bodo ta začela povečevati energetsko učinkovitost. Finančna sredstva Skupnosti, kot so denimo iz sklada za okolju prijazne investicije, ki ga sofinancira program pobud Skupnosti, bodo namenjena za spodbujanje eko inovacij.

Spodbujanje energetske učinkovitost v novih državah članicah

V okviru kohezijske politike je energetska učinkovitost ena od prioritet. Komisija bo spodbujala evropsko regionalno politiko in <a href='/portal/index.html?ctrl:id=window.default.Navigation&ctrl:type=render&ec:det=8024&en:ref=inner'>razvoj</a> nacionalnih in regionalnih programov, s pomočjo katerih bi povečali investicije za izboljšanje energetske učinkovitosti, še posebej v novih državah članicah, kar velja tudi za večstanovanjske in socialne objekte. Poleg tega bo Komisija spodbujala mrežno povezovanje med državami članicami in regijami ter tako zagotovila kar najboljše postopke vlaganja v energetsko učinkovitost.

Usklajeno obdavčevanje

Komisija bo pripravila zeleno knjigo o posrednem obdavčevanju (2007) in bo pri tem leta 2008 pregledala tudi Direktivo o energetskem davku. Cilj je bolj ciljno usmerjeno in usklajeno energetsko obdavčevanje, pri katerem se bo upoštevalo zlasti upoštevanje energetske učinkovitosti in okoljske vidike.

Poleg tega bo Komisija leta 2007 preučila stroške in prednosti davčnih odbitkov kot spodbud – na eni strani za podjetja, da bi spodbudila večjo proizvodnjo energetsko učinkovitih naprav, na drugi strani pa za potrošnike, da bi spodbudila nakupe takih naprav.

Ozaveščanje o energetski učinkovitosti

Prednostna področja bodo poleg boljšega označevanja tudi načrti in programi izobraževanja in usposabljanja za vodilne delavce na področju energetike. V to bodo vključeni še pedagoški pripomočki za izobraževanje na osnovnošolski, srednješolski in poklicni ravni. Ti bodo izdelani po letu 2007 s pomočjo programov Skupnosti, s priporočili državam članicam in s sodelovanjem med agencijami za šolstvo držav članic in Skupnosti.

Energetska učinkovitost v strnjenih naseljih

Leta 2007 bo Komisija ustanovila stalno mrežo županov 20-30 največjih in najbolj naprednih evropskih mest. Namen tega je, da se izmenja in uvede najboljše metode in tako močno izboljša energetsko učinkovitost v urbanem okolju, kjer so pomembne lokalne politične odločitve in spodbude.

Večja energetska učinkovitost po vsem svetu

Da bi spodbujala energetsko učinkovitost po vsem svetu, bo Komisija leta 2007 poskušala doseči okvirni sporazum s ključnimi zunanjimi trgovinskimi partnericami in mednarodnimi organizacijami. Sporazum se bo osredotočal na izboljšanje energetske učinkovitosti pri končnih uporabnikih in pretvorbi energije, vključeval pa bo vrsto <a href='/portal/index.html?ctrl:id=window.default.Navigation&ctrl:type=render&ec:det=31483&en:ref=inner'>politik</a> in ukrepov.

OVE in URE pred jedrsko opcijo

Kot je na novinarsko vprašanje odgovoril komisar Piebalgs, naj bi bi bili potenciali na področju učinkovite rabe energije (URE) kakor tudi na področju obnovljivih virov energije (OVE) precejšnji, zato naj bi države članice pred odločitvijo o jedrski opciji temeljito preučile in pretehtale vse potenciale, ki jih imajo. Tako naj bi torej ravnali investitorji vselej, ko se lotevajo izvedbe večjih infrastrukturnih projektov, kajti po sami izvedbi ne ostane dosti drugih možnosti. Komisar je poudaril, da je izvedba velikih projektov kot je na primer gradnja nove nuklearke neizogibna le, če je to res nujno potrebno. Pri tem je spomnil še, da je jedrska energija poceni; to pa zato, ker je proizvedena v amortiziranih elektrarnah, je dejal in opozoril, da bi pri tem moral biti upoštevan tudi vidik ravnanja z radioaktivnimi odpadki.

Liberalizacija energetskih trgov

Na naše vprašanje o odpiranju trgov je komisar odgovoril, da bo Komisija v januarju predstavila nov predlog o okrepitvi evropskega energetskega trga. Rešitev za nižje cene, večjo konkurenčnost in zanesljivost oskrbe pa je: večja Evropa in večja konkurenca, je dejal. Večja Evropa pomeni več interkonekcij (prva interkonekcija bo zgrajena konec letošnjega leta na Finskem), večja konkurenčnost pa pomeni jasno razdelitev lastništva omrežja in tudi izgradnjo novih, bolj učinkovitih kapacitet.